Česká energetika prochází zásadními změnami, poháněnými legislativou a technologickým pokrokem. S nástupem komunitní energetiky, sdílení elektřiny a masivnějším nasazováním chytrých měřidel (chytré měření) vyvstala potřeba centrálního a efektivního místa pro správu obrovského množství energetických dat.
EDC funguje jako digitální správce české elektroenergetické sítě. Jeho hlavním účelem je shromažďovat a zpracovávat podrobná (čtvrthodinová) data o výrobě a spotřebě elektřiny, která dostává od provozovatelů distribučních soustav (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce) a provozovatele přenosové soustavy (ČEPS) a Operátora trhu (OTE). Tato data jsou klíčová pro nové mechanismy na trhu s elektřinou, zejména pro:
EDC počítá, kolik elektřiny si mezi sebou nasdílely subjekty v rámci skupin sdílení (např. rodina, sousedé, obec s občany) nebo energetických společenství a skupinách sdílení.
V další fázi (plánované od roku 2026 – spíše později) bude EDC hrát roli také v procesech souvisejících s řízením flexibility, akumulace energie a agregace.
Výsledky svých výpočtů a zpracování dat EDC předává dalším účastníkům trhu, primárně Operátorovi trhu s elektřinou (OTE), pro správné zúčtování dodávek a odběrů, ale i dalším subjektům jako je obchodník s elektřinou, správce skupiny a samotný aktivní zákazník.
Elektroenergetické datové centrum bylo založeno jako akciová společnost (Elektroenergetické datové centrum, a.s.). Jeho vlastníky jsou rovným dílem (každý 25 %) čtyři klíčové společnosti spojené s provozem elektroenergetické sítě v České republice:
Počáteční investice do vybudování IT systémů a nezbytné infrastruktury pro EDC se pohybovaly v řádu více než 1 miliardy korun. Významná část těchto nákladů byla pokryta z dotace ve výši 800 milionů Kč z Národního plánu obnovy (EU). Zbytek investic a financování následného provozu zajišťují vlastníci (výše zmínění) a především příjmy z regulovaných poplatků, které platí každý odběratel elektřiny ve faktuře.
Přístup k datům spravovaným EDC se liší podle toho, kdo data potřebuje, což je předmětem významné kritiky ze strany některých uživatelů:
Tento manuální přístup je silně omezující pro efektivní správu a automatizaci, kterou jiné subjekty mají. Mnozí ho vnímají jako diskriminační. Uživatelé argumentují, že potřeba automatizovaného přístupu pro správce skupin a aktivní zákazníky byla zřejmá od začátku a EDC s ní mělo počítat již při vývoji systému, zvláště s ohledem na velkou investici přes 1 miliardu Kč (včetně dotace 800 milionů Kč z NPO).
Běžný provoz EDC je financován prostřednictvím regulovaných poplatků, které jsou součástí ceny elektřiny a objevují se ve vyúčtování každého odběratele. Jednou ze složek v rámci regulované části ceny (konkrétně v rámci tzv. ceny za provoz nesíťové infrastruktury) je i poplatek za činnost EDC.
Tento poplatek je stanoven Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a činí 5,2 Kč za každé odběrné místo měsíčně (bez DPH). Zavedení tohoto poplatku je novou položkou v cenové struktuře a přispívá k celkové výši regulovaných poplatků, které domácnosti a firmy platí za dodávku elektřiny.
Pro lepší představu o dopadu tohoto poplatku na konečnou cenu elektřiny, můžeme se podívat na jeho podíl v průměrném vyúčtování. Průměrná měsíční platba za elektřinu pro domácnost se liší v závislosti na spotřebě, distribučním území a zvoleném tarifu (často se pohybuje např. v rozmezí 1500 - 2500 Kč, ale může být i výrazně vyšší). Poplatek 5,2 Kč za EDC tak představuje jen zlomek procenta z celkové měsíční platby, přibližně okolo 0,2 % až 0,35 % v závislosti na celkové výši faktury. I když jde o malý podíl, je to nový regulovaný náklad, který se promítá do ceny pro každého spotřebitele.
Na základě poplatku 5,2 Kč měsíčně za každé odběrné místo a s využitím dostupného údaje o celkovém počtu odběrných míst v ČR (k 31. 12. 2022 to bylo přibližně 6 240 851 odběrných míst), můžeme odhadnout celkové příjmy EDC plynoucí z tohoto poplatku:
Tato částka, přibližně 389,4 milionu Kč ročně, představuje celkové příjmy EDC získané specificky z tohoto poplatku. Je klíčové znovu zdůraznit, že se nejedná o zisk v komerčním smyslu. EDC je regulovaný subjekt, jehož financování je určeno na pokrytí nezbytných nákladů na provoz, údržbu, kybernetickou bezpečnost a budoucí rozvoj systémů.
Zřízení a provoz Elektroenergetického datového centra představuje významnou investici do digitalizace české energetiky, která je zčásti hrazena z dotací a zčásti z regulovaných poplatků všech odběratelů. EDC hraje nezbytnou roli v umožnění sdílení elektřiny a budoucích služeb. I když poplatek za EDC tvoří jen malou část celkové faktury za elektřinu a plná automatizace přístupu k datům zatím není k dispozici pro všechny role (což je předmětem kritiky), je to klíčová infrastruktura pro fungování moderního trhu s elektřinou v ČR.